GÜNDEM

GÜNDEM Haberleri

TÜRK EĞİTİM-SEN, ÖĞRETMENLİK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK İSTEDİ

08.12.2021 17:52
TÜRK EĞİTİM-SEN, ÖĞRETMENLİK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK İSTEDİ

Türk Eğitim-Sen Giresun Şube Başkanı Tacettin Engin, öğretmenlik mesleği kanunuyla ilgili söz verilemesine rağmen 3 yıldır somut bir adım atılmamasına tepki gösterdi. Engin bir grup sendika üyesiyle Atatürk Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasında, öğretmenlik mesleği kanunu ve ekonomik talepleriyle ilgili basın açıklaması yaptı. Engin, “Halen öğretmenler kadrolu, sözleşmeli, ücretli olarak üç modelle istihdam edilmektedir. Aynı işi yapan öğretmenlerin farklı statüde istihdamı hem eğitimimize vurulan bir darbedir hem de öğretmenlik mesleğinin geleceğini zedelemektedir. Bu noktada eğitim-öğretim hizmetlerinde tek istihdam modeli kadrolu öğretmen olmalıdır, öğretmenlerimiz öğretmen odalarında bölük pörçük edilmemelidir” dedi.

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Engin açıklamasında şunları kaydetti;

“TÜİK’in yersen enflasyon oranları aylık yüzde 3.51, yıllık yüzde 21.31. Şu halde bile Ocak ayında yetkili konfederasyon tarafından imzalanan zam oranlarının 2 buçuk katı enflasyon farkı alacağız. Bu bir utançtır. Enflasyon kadar zam sıfır zamdır. Hatta alım gücünün düşmesi ile birlikte eksi zamdır.Hazine ve Maliye Bakanlığı yeniden değerleme oranlarını yüzde 36,2 olarak belirledi. Buna göre vatandaştan alınacak vergi, resim ve harçlar yüzde 36,2 oranında zamlanacak. Bir tarafta memur ve emeklilere yüzde 5+7 zam yapılırken diğer tarafta vergilerin yüzde 36,2 artması büyük bir tezat içeriyor.

“MAAŞLARA 1000 TL SEYYANEN ZAM İSTİYORUZ”

Vergi öderken yüzde 36,2 zamla karşılaşıyoruz ama cebimize giren para sadece yüzde 5+7 artıyor.  O da resmi olarak yüzde 20’lere dayanmış enflasyon kadar bile değil.  Verirken cimri alırken bonkör olunca çalışanların bir cebine girmeden öbür cebinden fazlasıyla geri alınan zamlarla karşılaşıyoruz. Dolayısıyla sürekli değer kaybeden memur maaşının da yeniden değerlemeye ihtiyacı var. Bu noktadan bakınca kamu çalışanlarının gelirlerinin erimemesi için makul olan oranın en az yeniden değerleme oranı olan yüzde 36,2 olması gerekiyor. İşte bu yüzden biz, “Nimette de külfette de adalet” diyoruz.  Bu adaletin sağlanması için derhal maaşlara 1000 TL seyyanen zam ve ayrıca yüzde 3 enflasyon zammının üzerine refah payı istiyoruz.

“NEDEN KIRMIZI ÇİZGİMİZ OLDUĞU DAHA NET ANLAŞILDI”

Ekonomik koşulların sabit bir maaşla geçinen emek insanlarını derinden sarstığı bu günlerde ek zam zaruri değil hayatidir. Ülke ekonomisinin, yerli üretimin, işsizliğin tek çaresi de budur. Türk Eğitim Sen yaşadığı toprakların insanını tanıyan, dilinden anlayan, sorunlarına bilgiyle olduğu kadar şefkatle yaklaşan özgün bir sivil toplum kuruluşudur.Bundan dolayı diyoruz ki; Emeği ile geçinen memur, emekli ve işçilerin enflasyon ve birincil tüketim malzemeleri karşısında bu duruma gelmemesi için toplu sözleşme görüşmeleri sırasındaki yüzde 3 refah payı ile 1000 TL seyyanen zammın, neden kırmızı çizgimizolduğu bugünlerde daha net anlaşılmıştır.

“TALEBİMİZİ YILLARDIR ORTAYA KOYUYORUZ”

Buradan bu utanca sebep olan çalışanın yanında değil işverenin yanında saf tutanlara karşı tavır bellidir. Tam Meslek Kanunu unutuldu mu diye sorarken23 Kasım 2021 tarihinde çalışmaları tamamlanan Meslek Kanunu'nu kısa sürede meclisimizin takdirine sunulacağını öğrendik.Türk Eğitim-Sen olarak,  mesleğin saygınlığını artıran ve mesleğin statüsünü sağlam bir zemine kavuşturacak bir meslek kanunu talebimizi yıllardır ortaya koyuyoruz. Bu doğrultuda Meslek Kanunu’nu desteklediğimizi ifade etmiştik. Tabi bu desteğimiz, devlet memuru olmamız hasebiyle sahip olduğumuz mevcut hak ve kazanımlarımızın baki kalması kaydıyla olacaktır. Öte yandan hazırlıkları tamamlandığı söylenen Meslek Kanunu’nun eğitimin paydaşlarıyla henüz paylaşılmamış olmasını da anlayabilmiş değiliz.

“SOMUT BİR ADIM ATILMAMASI KABUL EDİLEMEZ”

Kapalı kapılar arkasında süreç yürütülmesini kabul etmiyoruz. Meslek Kanunu’nun bir an önce paydaşlar ve kamuoyu ile paylaşılması noktasında Bakanlık’tan bir an önce adım atmasını istiyor bir oldu bittinin karşısında duracağımızı ifade ediyoruz.Ayrıca şu hususu da özellikle vurguluyoruz ki; eğitim çalışanları 23 Ekim 2018 tarihinden beri beklemektedir. Söz verildiği halde üç yılı aşkındır Meslek Kanunu ile ilgili somut bir adım atılmamış olması kabul edilemez bir durumdur. Bu durum, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ciddiyetiyle bağdaşmamaktadır. Bundan dolayı bu konuda daha fazla gecikme yaşatılmamalı ve 2022 bütçe görüşmelerinin tamamlanmasıyla birlikte meslek kanunu TBMM gündemine getirilmeli ve derhal yasalaşmalıdır. Bu konuda TBMM’deki tüm partilerin katkısını beklediğimizi ifade ediyoruz.”

 

 

 

 

 

TAM BİR İSTİKRAR ABİDESİ

ANTALYA'DA YOĞUN MESAİ

TRANSFER GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

“DAHA ZOR OLACAK”

KELEŞ, UEFA PRO LİSANS EĞİTİMİNDE

HABER GÜNDEMİ

TAM BİR İSTİKRAR ABİDESİ

ANTALYA'DA YOĞUN MESAİ

TRANSFER GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

“DAHA ZOR OLACAK”

KELEŞ, UEFA PRO LİSANS EĞİTİMİNDE

KAMP PERŞEMBE GÜNÜ BİTECEK

DUROĞLU VARYANTI İLE 6,3 MİLYON TL TASARRUF SAĞLANACAK

TIĞLI'DAN TEŞEKKÜR VE ELEŞTİRİ!

YENİ NESİL BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ CİHAZI

KAR, ÇAYDA KALİTE VE VERİMİ ARTIRACAK