YEREL

YEREL Haberleri

ÜRETİCİLERE 200 GİRESUN EKOTİPİ ANA ARI DAĞITILDI

06.08.2020 18:36

Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca, "Damızlık Ana Arı Ekotip Geliştirme Projesi Ana Arı Dağıtım Programı" kapsamında 20 üreticiye 200 Giresun ekotipi ana arı verildi.

DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Yusuf Mengi, DOKAP binasındaki törende yaptığı konuşmada, arı yetiştiriciliğinin az sermayeli bir tarımsal faaliyet olduğunu söyledi.

Türkiye'de her bölgenin kendi içinde iklim koşulları ve bitki çeşitliliği olduğuna işaret eden Mengi, bu nedenle arı gen kaynakları bakımından da ülkenin son derece zengin olduğunu belirtti.

Mengi, şunları kaydetti:

"Bilimsel çalışmalara konu olmuş ancak korunarak yetiştiriciliği yapılmamış olan Giresun arısının, DOKAP tarafından desteklenen Damızlık Ekotip Geliştirme Projesi kapsamında yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yerel gen kaynaklarının korunması ve geliştirilmesini sağlayan proje arı yetiştiricileri için büyük öneme sahip. Proje yürütücüsü olan Türkiye Kalkınma Vakfı, Giresun ekotipi ana arıları yetiştirerek üreticilere dağıtımını gerçekleştirmektedir."

DAHA SONRA ÜRETİCİLERE ANA ARILARIN DAĞITIMI YAPILDI

Törene, Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammed Angın, DOKAP Ekonomik Kalkınma ve Proje Uygulama Koordinatörü Şeref Demir ve Bulancak Bal Üreticileri Birliği Başkanı Erdoğan Üstün de katıldı.

 

TEMİZ VE FERAH BİR ŞEHİR İÇİN…

3 KALEM TIBBİ CİHAZ ALIMI

“SAĞLIKTA ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE İMKANSIZ”

DERELİ'DE İNŞA İHYA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

PEDALLAR AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI İÇİN DÖNDÜ

HABER GÜNDEMİ

TEMİZ VE FERAH BİR ŞEHİR İÇİN…

“ZİYARETLERDEN BÜYÜK KEYİF ALIYORUZ”

KEŞAP'TA TEDBİR ELDEN BIRAKILMIYOR

FATİH LİSESİ'NDEN ERASMUS+ BAŞARISI

“BAŞARILI OLMAK İÇİN SAVAŞIYORUZ”

MENAJER BAYRAM DOSYASI AÇILDI!

BU HİÇ YAKIŞMADI

GİRESUN BELEDİYESİ ŞEHRİN HER BÖLGESİNDE

KARADENİZ'DE PALAMUT BOLLUĞU YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

KELEŞ, İLERİYİ İŞARET ETTİ