YEREL

YEREL Haberleri

KÜTÜK EVLERE TKDK’DAN %55 HİBE!

29.06.2020 16:31

Yaylaları, denizi ve kültürel varlıkları ile eşsiz doğa güzelliğine sahip olan Doğu Karadeniz’in özellikle yayla turizmine Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan (TKDK) büyük destek sağlanıyor.

Giresun ve Doğu Karadeniz yayla turizmi açısından, mevcut dokuya uygun olmasıyla ön plana çıkan kütük evler, TKDK Giresun İl Koordinatörlüğü’nün TKDK Merkezindeki girişimleri sonucunda destek kapsamına alındı.

TKDK Giresun İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun yaptığı açıklamada; “Yaylalara yakışacak şekilde kütük ev imalatı için gerekli olan “kütük yığma duvar pozu” TKDK özel pozlar listesine eklenmiştir. Bu poz ahşap emeği dikkate alındığında yatırımcıya çok önemli bir fırsat sunmaktadır. Daha önce destek kapsamında yer almayan kütük yığma duvar pozu yalnızca Giresun ili için değil, IPARD hibe desteği sağlanan 42 il için de destek kapsamına alınmıştır. Bu poz, ilimizde kırsal turizm yatırımları için yayla evlerinde değerlendirildiğinde önemli bir avantaj sağlayacaktır” dedi.

İl Turizmini geliştirmek adına TKDK hibelerinin önemli bir fırsat olduğunu ifade eden Kurşun; “Giresun’un yaylalarında yayla evleri pansiyon olacak şekilde asgari 5 oda bir salon olacak şekilde yapılması halinde TKDK’dan %55 hibe verilecektir. Bunun için en temel şart arazinin tapulu olması, arsa niteliği taşıması veyayla turizmi potansiyeli olan tapulu arazilerin turizm yatırımları için ticari alan olarak imara işlenmesi gerekmektedir. Başvuruda istenilen belgelerin başında yapı ruhsatı gelmekte ve bu tür yatırımlar içinde mevzuata uygunluk çok önem arz etmektedir” diye konuştu.

Yayladaki arazilerin genelde tapulu olmadığının ve yatırımların ancak tapulu alanlarda yapılırsa destek kapsamına alınabileceğinin altını çizen Kurşun, Dereli İlçesi Yavuzkemal Beldesi’nin önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Kurşun şunları kaydetti;

“Yavuzkemal Beldesi’ndeki potansiyel yayla turizmi alanlarında tarım arazilerinin, tarım dışı faaliyetlere uygun hale getirilmesi için İlimiz ilgili mercilerinden makul ölçülerde kolaylık bekliyoruz. Giresun yayla turizminde çevre illere göre daha bakir bir potansiyel içermektedir. Komşu illerde kamuoyu gündemine de gelen yanlış yapılaşma gibi bir hataya düşülmeden, İlimizin turizm yatırımları için arsa üretilmesinde imzaları bulunan ilgili makamların, tapulu arazilerde konaklama ve yeme içme tesislerinin yapılmasında, turizm yatırım arsalarının imara işlenmesi işlemlerinin en kısa zamanda gerçekleştirileceğini ümit ediyoruz. Çağrı döneminde olduğumuz şu süreçte yatırımcılarımızı bekliyoruz” dedi.

BAKAN SOYLU İLE GÖRÜŞTÜLER

FİSKOBİRLİK'TEN REKTÖR CAN'A YANIT!

JANDARMA-POLİS DAYANIŞMASI

GİRESUN'DA TOPLU AÇILIŞ ORGANİZASYONLARI YASAKLANDI

ŞİDDETLİ YAĞMUR GÖRELE, ÇANAKÇI VE DOĞANKENT'İ VURDU

HABER GÜNDEMİ

BAKAN SOYLU İLE GÖRÜŞTÜLER

FİSKOBİRLİK'TEN REKTÖR CAN'A YANIT!

JANDARMA-POLİS DAYANIŞMASI

GİRESUN TEKNOPARK İNŞAAT ALANI PROJE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

ALTYAPI SORUNLARI TEK TEK ÇÖZÜLÜYOR

HAYVANCILIK VE BİTKİSEL ÜRETİMDE İŞBİRLİĞİ

GÖZLER TMO'NUN ALIM FİYATI VE KRİTERLERİNDE!

BİRİ BU TAKIMIN BORCUNU AÇIKLASIN

VALİ ÜNLÜ, ESNAF TEMSİLCİLERİNİ AĞIRLADI

HAYVAN DOSTU BELEDİYE