YEREL

YEREL Haberleri

KÖPRÜ VE MENFEZ TIKANMALARINA GEÇİRGEN BENTLİ ÇÖZÜM

07.08.2020 19:06

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde son dönemlerde yapılan taşkın ve rüsubat kontrol yapılarıyla bölgedeki taşkın risklerinin önemli ölçüde azaltıldığını bildirdi.

DSİ'den yapılan yazılı açıklamada, Doğu Karadeniz havzasında taşkın zararlarının azaltılması adına son yıllarda gerek yapısal gerek yapısal olmayan çok sayıda proje üreten DSİ Genel Müdürlüğü'ne bağlı 22. Bölge Müdürlüğünün, yukarı havza önlemi olarak geçiren bentlerin yapımına Trabzon'da da başladığını belirtti.

Açıklamada, "DSİ 22. Bölge Müdürlüğü Geçirgen Tersip Bendi Yapımı" işi kapsamında Trabzon'un Akçaabat ilçesi Kof Deresi üzerine yapılan ve estetik dere ıslahlarını pekiştiren su elçileri renkli geçirgen tersip bendinin, doğa ile bütünleşen yapısıyla dikkati çektiği ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, taşkın kontrolünün en önemli ve öncelikli yapılarının yukarı havzada alınacak rüsubat kontrol yapıları olduğunu belirtti.

Yıldız, geçirgen bentlerin de bu anlamda özellikle odunsu yapıları tuzaklamak üzere tasarlanmış yenilikçi yapılar olduğunu işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bu bentler özellikle odunsu materyallerin şehir içlerinde köprü ve menfezleri tıkamasını önlüyor. Bu yapıları ilk kez Rize ili Güneysu ilçesinde uyguladık ve çok başarılı sonuçlar aldık. Şimdi de Trabzon ilimizde uygulamaya başladık. Bölge Müdürlüğümüz de bu bentlerin bir kısmını renklendirerek, hem yukarı havza tedbirlerine dikkat çekmiş hem de doğaya uyumu sağlamıştır. Bu geçirgen bentleri özellikle taşkın konusunda oldukça hassas bir bölge olan Doğu Karadeniz'de yaygınlaştırmayı hedefliyoruz."

“GİRESUNSPOR'UN MENFAATLERİ ÖNEMLİ”

BAKAN KASAPOĞLU GİRESUN'DA

KAYIP 4 VATANDAŞI ARAMA ÇALIŞMASI SÜRÜYOR

ALTYAPIDA BAKIM, ONARIM VE YENİLEME ÇALIŞMALARINA DEVAM

“EN GÜÇLÜ KALKANIMIZ MASKE VE SOSYAL MESAFE!”

HABER GÜNDEMİ

“SAMSUN-SARP DEMİRYOLU PROJESİNİN TAKİPÇİSİYİZ”

“EN GÜÇLÜ KALKANIMIZ MASKE VE SOSYAL MESAFE!”

“GİRESUNSPOR'UN MENFAATLERİ ÖNEMLİ”

BAKAN KASAPOĞLU GİRESUN'DA

“SELE KURBAN OLMA; BİLGİLİ VE SAKİN OL!”

TEMİZ VE FERAH BİR ŞEHİR İÇİN…

“ZİYARETLERDEN BÜYÜK KEYİF ALIYORUZ”

KEŞAP'TA TEDBİR ELDEN BIRAKILMIYOR

FATİH LİSESİ'NDEN ERASMUS+ BAŞARISI

“BAŞARILI OLMAK İÇİN SAVAŞIYORUZ”