YEREL

YEREL Haberleri

“HAYIRLI OLSUN”

25.10.2020 16:46
“HAYIRLI OLSUN”

Öztürk’ün teklifi plan ve bütçe komisyonunda kabul edildi

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk’ün verdiği ‘İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi' Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Milletvekili Öztürk, ekonomik alanında birçok düzenlemenin getirildiği kanun teklifinin hayırlı olmasını dileyerek, Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen teklifin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerine önümüzdeki günlerde geçileceğine inandığını kaydetti. Öztürk, teklifin öncelikle tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs (Covid-19) salgınının istihdam üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması hedeflediğini kaydetti.  Öztürk,  ayrıca kanun teklifine ihdas edilen maddeyle, vergi borçlarının yapılandırılarak, borçların 18 taksitle ödenmesine imkan tanınacağını, borcunu peşin ödemek isteyenlere ise indirim sağlanacağını ifade etti. Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Cemal Öztürk’ün teklifi şunları içeriyor;

Salgın nedeniyle işçi ve işverenler üzerinde oluşan yükün sosyal devlet ilkesi gereğince paylaşılması ve giderilmesi, normalleşme sürecinde hareketlenecek ekonomik aktivitenin istihdamla desteklenmesi, destek tedbirleri ile istihdamda devamlılığın sağlanabilmesi amaçlanmakta. Ayrıca, ekonomik program hedeflerinin gerçekleştirilmesi, vergi rekabeti, vergide adalet, basitlik, etkinlik ve verimlilik ilkeleri çerçevesinde bazı güncellemelerin yapılması öngörülmekte. Bu çerçevede Kanun Teklifinde yer alan düzenlemelerle; mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunu gözeten, vergi güvenliğini güçlendiren, yatırımları ve sermaye piyasasını teşvik eden, idarenin etkin ve hızlı karar almasını sağlayan değişiklikler öngörülmekte.

VERGİ BORÇLARINA 18 AY TAKSİTLE ÖDEME İMKANI

Ayrıca, kanun teklifine ihdas edilen maddeyle, vergi borçları yapılandırılarak, borçların 18 taksitle ödenmesine imkan tanınıyor. Borcunu peşin ödemek isteyenlere de indirim sağlanıyor. Kanun kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, YİKOB, İl Özel idare ve Belediyelerin kesinleşmiş alacakları yapılandırmaya konu edildi. Teklif, vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları; trafik, seçim, nüfus para cezaları; Karayolu Taşıma Kanunu'na göre kesilen para cezaları; karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları gibi tüm idari para cezalarını kapsıyor. Öğrenim katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları, ecrimisiller, haksız alınan destekleme ödemeleri, kaynak kullanımı destekleme fonu, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı da vergi yapılandırması kapsamında olacak. Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamındaki Hazine alacakları, madenlerden alınan devlet hakkı, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'a göre takip edilen diğer alacaklar da yapılandırılacak. Yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin, kanunun çıktığı tarihten itibaren yıl sonuna kadar müracaat etmesi gerekecek ve maksimum 18 taksit yapılabilecek. Taksitler iki ayda bir ödenecek. İlk taksit tarihine kadar peşin ödemenin yapılması durumunda, işleyen faizler silinecek. İlk taksit ödemesi, Ocak 2021'de gerçekleştirilecek.

TARİHİ ÖYKÜ

ŞAMPİYONLUK TURU

RADYOTERAPİ CİHAZI HİZMETE HAZIR!

GİRESUN'DA GÜNLÜK VAKA SAYISI İKİLİ RAKAMA DÜŞTÜ!

‘14 MAYIS ECZACILAR GÜNÜ' ÖNCESİ, ECZACILARDAN ÇAĞRI!

HABER GÜNDEMİ

TARİHİ ÖYKÜ

ŞAMPİYONLUK TURU

RADYOTERAPİ CİHAZI HİZMETE HAZIR!

KUDÜS ÖZGÜR OLANA DEK SES VER!

GİRESUN'DA GÜNLÜK VAKA SAYISI İKİLİ RAKAMA DÜŞTÜ!

‘14 MAYIS ECZACILAR GÜNÜ' ÖNCESİ, ECZACILARDAN ÇAĞRI!

İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELER UNUTULMADI

2020 YILI REKOLTESİNİN 495 BİN TONU ALINIP, SATILDI!

KAMYONET KONTROLDEN ÇIKTI: 2 YARALI!

SÜS HAVUZUNUN KABLOLARINI ÇALDILAR!