GÜNDEM

GÜNDEM Haberleri

TÜBİTAK UZMANLARIYLA FINDIK KONUŞULDU

18.07.2021 18:50

Giresun Ticaret Borsası’nın Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan hibesini aldığı “Giresun Tombul Fındığının Coğrafi Orijini ve Çeşidini Belirlemeye Yönelik Objektif Test Metotlarının Geliştirilmesi” projesi kapsamında yapılacak faaliyetlerle ilgili olarak TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi uzmanlarıyla online bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda; proje kapsamında yapılacak olan aşağıdaki çalışmalar hakkında detaylı olarak görüşüldü. Proje kapsamında, Giresun Tombul Fındığı Coğrafi İşaret Bölgesi ve bu bölge dışındaki diğer fındık üretimi yapılan bölgelerden yeterli sayıda fındık örneği temin edilecek.

Polar ve Apolar fraksiyonlar tüm fındık örneklerinden ekstrakte edilecek. Ekstraksiyondan önce, fındıklar görüntü analiz cihazı ile fotoğraflanacak ve CIE L*a*b* renk parametreleri belirlenecek. Yağ asitleri, tokoferol ve sterol kompozisyon analizi de yağ ekstraktları (Apolar) üzerinde yapılacak. Polar ve Apolar fındık ekstraktlarının FT-NIR, FT-IR, RAMAN, düşük alan 1H ve 13C NMR spektrumları elde edilecek. FT-NIR ve RAMAN analizi ekstraksiyondan önce bütün fındık çekirdeğinde de yapılacak. Fındıklardan elde edilen yağ ekstraktlarının oksijen ve karbon sabit izotop oranları IR-MS tekniği kullanılarak belirlenecek. Her analitik teknikten elde edilen veriler önce ayrı ayrı, daha sonra birleştirilerek çok değişkenli istatistiksel analiz yöntemleri (PCA, PLS-DA, OPLS-DA vb.) ile birlikte işlenecek ve istatistiksel ayrım modelleri oluşturulacak. Bu işlemler coğrafi işaret bölgesinde yetiştirilen Giresun Tombul Fındığının diğer bölgelerde yetiştirilen fındık çeşitlerinden ayrıştırılmasına olanak sağlayan Market Bileşikler tespit edilecek. Bu çalışmalar kapsamında özellikle sahada yapılacak olan ve kritik öneme sahip fındık numunelerinin toplanması, toplanacak numune miktarları, numunelerin toplanacağı şehirler ve ilçeler ile numunelerin kurutularak saklanması konuları da ele alındı. Proje ile elde edilecek veriler ışığında fındık çeşitleri içerisinde üstün kalitesi ile ön plana çıkan ve gıda endüstrisi tarafından öncelikli olarak tercih edilen Giresun Tombul Fındığının; izlenebilirlik, sahtecilik, aslına uygunluk, taklit ve tağşiş gibi sorunları çözüme kavuşacak. Ayrıca, Giresun Tombul Fındığının coğrafi ve botanik kökeninin belirlenmesinde kullanılabilecek objektif test yöntemleri geliştirilecek.

Toplantıya; Giresun Ticaret Borsası adına Genel Sekreter Eren Nizam ile Laboratuvar Müdürü Güray Zomp, TÜBİTAK MAM adına Gıda Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar, Dr. İbrahim Sani Özdemir, Dr. Tarık Öztürk, Dr. Öznur Karaoğlu ile Araştırmacı Emel Önder Fırat katıldı.

“GİRESUNSPOR HAK ETTİĞİ YERDE”

“BİR ÖZÜR BEKLİYORUM”

SAĞLIK-SEN; “HAKKIMIZI İSTİYORUZ”

FINDIK HASADI İÇİN FİYAT HARİÇ HER ŞEY HAZIR!

FERRERO'DAN FINDIK BİLDİRGESİ!

HABER GÜNDEMİ

“GİRESUNSPOR HAK ETTİĞİ YERDE”

“BİR ÖZÜR BEKLİYORUM”

SAĞLIK-SEN; “HAKKIMIZI İSTİYORUZ”

FINDIK HASADI İÇİN FİYAT HARİÇ HER ŞEY HAZIR!

FERRERO'DAN FINDIK BİLDİRGESİ!

TÜRKİYE 76.'SI, SAYISALDA GİRESUN İL BİRİNCİSİ

ÖNCE TAHSİS, SONRA MÜZE

AÇLIK SINIRI 2 BİN 903, YOKSULLUK SINIRI 9 BİN 457 LİRA!

“KOCA DEVLET KURUMU BİR AVUÇ TEFECİNİN OYUNCAĞI OLMUŞTUR”

“KİMSEDEN KORKMADIK, KORKMUYORUZ”