GÜNDEM

GÜNDEM Haberleri

SAĞLIK-SEN; “HAKKIMIZI İSTİYORUZ”

29.07.2021 17:31
SAĞLIK-SEN; “HAKKIMIZI İSTİYORUZ”

 

Sağlık-Sen Giresun Şube Başkanı Kerim Süral, toplu sözleşme görüşmelerinde öncelikli taleplerinin döner sermayeden kaynaklı ücret adaletsizliğinin son bulması olduğunu bildirdi. Süral, Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde yaptığı basın açıklamasında, 6. Dönem toplu sözleşmede lütuf değil, hakları olanı istediklerini kaydetti. Sağlık-Sen olarak haklı taleplerinin kabul görmesi için mücadele vereceklerinin altını çizen Süral, "Güçlü sağlık sistemini çalışanın kangren hale gelen sorunlarıyla yarınlara taşımak mümkün değildir” dedi. Kovid-19 salgını döneminde yaşananların herkes tarafından bilindiğini aktaran Sağlık-Sen Şube Başkanı Süral, bütün sağlık çalışanlarının bu süreçte can kurtarmak için mücadele ettiğini dile getirdi.

Sağlık çalışanlarının sorunlarının çözümü için toplu iş görüşmelerini fırsat olarak gördüklerini belirten Süral, şöyle devam etti:

"Sağlık çalışanlarının hakkını teslim etmek, mali, özlük ve sosyal haklarındaki sorunları ortadan kaldırmak için daha fazla beklemeye de gerek yok. Salgın tehlikesi ortadan kalkmış değil. Sağlık çalışanlarının yüklerini hafifletmek, yüzlerini güldürmek kamu idaresinin sorumluluğundadır. Hep söylüyoruz, aslolan çalışanın, emek verenin, alın teri akıtanın yani çalışanın memnuniyetidir, gerisi sonuçtur. Çalışan memnunsa, huzur ve refah endişesi taşımıyorsa, ücret adaletsizliği yaşamıyorsa, iş güvencesi tamsa, ağır iş yükü altında ezilmiyorsa, aile bütünlüğü koruma altındaysa, hem verilen hizmet çok daha sağlıklı olur hem de hizmet alanlar, yani hastalar memnun olur. Tüm bu nedenlerle pazartesi başlayacak toplu sözleşme görüşmelerini fırsat olarak görüyoruz."

Memur-Sen olarak 2022 için yüzde 21, 2023 içinse yüzde 17 zam teklifinde bulunduklarını ve ilaveten her yıl için yüzde 3 refah payı teklif ettiklerini anımsatan Süral, geçen yılların kayıplarını telafi edebilmek adına da 600 lira seyyanen zam istediklerini bildirdi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TALEPLERİ

Sağlık çalışanları adına teklifte bulundukları bazı maddeleri de paylaşan Süral, "Bizim en öncelikli talebimiz sağlık çalışanlarının döner sermayeden kaynaklanan yaşadığı ücret adaletsizliğinin bir an önce son bulmasıdır." dedi.

Bu kapsamda farklı hastanelerde çalışanlar arasında ücret farkları olabildiğini söyleyen Süral, "Bu farkların ortadan kaldırılarak adil ve hakkaniyetli bir ücret politikasının sağlıkta yeniden inşa edilmesi gerekiyor." açıklamasını yaptı. Kamuoyunda sağlık çalışanlarının çok yüksek ücret aldıklarına dair algı olduğunu ancak bunun gerçeği yansıtmadığını belirten Süral, "Hemşire ile eşit statüde çalışan başka bir kamu görevlisinin almış olduğu ücret arasındaki fark 700-800 TL'ye ulaşmış durumda. Bu ücret adaletsizliğinin toplu sözleşmede mutlaka ortadan kaldırılması gerekir. Bu nedenle ek ödemelere en az yüzde 40 oranında artış olmalıdır." ifadelerini kullandı. Türkiye'de sağlık çalışanı istihdamının az olduğunu, mevcut personelin fazla çalıştırıldığını ve nöbet tutturulduğunu ileri süren Süral, nöbet ücretlerine en az yüzde 50 zam yapılması gerektiğini savundu.

Sözleşmeli statüde çalışanların kadroya geçirilmesini de isteyen Süral, "Aynı okuldan mezun olanların, aynı çatı altında farklı adlar altında istihdam edilmesine mutlak suretle son verilmelidir. Süresiz sözleşmeliler, vekil ebe hemşireler, kamu personeli olmayan aile sağlığı çalışanları, 3+1 kadro sistemine aktarılmalı ve 3 yılını doldurmuş olanlar kadroya geçmelidir." açıklamasını yaptı.

 

AK PARTİ İL BAŞKANLARININ KÜMBET ÇIKARMASI

MEB OKULLARI YARDIMCI KAYNAKLAR KONUSUNDA UYARDI

YENİ BİR SAYFA AÇALIM

NE DAKİK ADAMSIN CÜNEYT!

DOKAP PROJELERİ İSTİŞARE EDİLDİ

HABER GÜNDEMİ

AK PARTİ İL BAŞKANLARININ KÜMBET ÇIKARMASI

MEB OKULLARI YARDIMCI KAYNAKLAR KONUSUNDA UYARDI

YENİ BİR SAYFA AÇALIM

DOKAP PROJELERİ İSTİŞARE EDİLDİ

TUĞGENERAL KÖROĞLU'NA GÖREVİNDE BAŞARILAR DİLEDİ

2 BİN 350 ÜRETİCİYE 80 MİLYON LİRA ÖDEME YAPILDI!

COVİD-19'DAN YAKINLARINI KAYBEDENLERE PSİKOSOSYAL DESTEK

DOĞU KARADENİZ'İN YEŞİL KARINCALARI!

YAYLALARA KAR YAĞDI!

SAĞLIK İL MÜDÜRÜ BULUT, ANNE ADAYLARINA AŞI ÇAĞRISI YAPTI