GÜNDEM

GÜNDEM Haberleri

KURBAN BAYRAMINDA BESLENME!

18.07.2021 17:39
KURBAN BAYRAMINDA BESLENME!

Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Diyetisyen Merve Eskici Kaymak, “Sevdiklerinizle birlikte sağlıklı ve mutlu bir bayram geçirmek için bilinçli ve dengeli beslenmeyi ihmal etmeyin” uyarısında bulundu.  Bayram boyunca kırmızı et tüketiminin miktarı ve sıklığının arttığına dikkat çeken Kaymak,  “Et tüketimi ile bunun yanı sıra tatlı tüketimi de artmaktadır. Bu nedenle kalp-damar, diyabet, hipertansiyon ve böbrek hastaları risk altındadır” dedi. Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Diyetisyen Merve Eskici Kaymak, Kurban Bayramı’nda beslenme ile ilgili şunları kaydetti;

“Kahvaltıda kızartmalar, işlenmiş et ürünleri, hamur işleri tüketilmemelidir. Bunun yerine peynir çeşitleri, haşlanmış yumurta, söğüş sebzeler ve kepekli/çavdarlı/ tam tahıllı ekmeklerin bulunduğu kahvaltı sofraları tercih edilmelidir. Tatlı seçimimizi şerbetli, kızartılmış ağır tatlılar yerine; sütlü tatlı veya meyveden yana kullanmaya özen gösterin. Bayram boyunca günlük 10-12 bardak su tüketimine dikkat edelim. Çay, kahve gibi kafeinli içecekleri fazla tüketmeyin. Aşırı miktarda yemekten kaçının az ve sık yemek yenmeye özen gösterin.Gün içerisinde 2-3 saatten daha uzun süre aç kalmayın. Genel olarak sakatat tüketimi de artmaktadır. Ancak özellikle kolesterol hastaları ile kalp-damar hastalığı riski taşıyan kişiler sakatat tüketiminden kaçınmalıdır. Alınması gereken önlemlerin herkes için geçerli olduğu unutulmayıp kurban bayramında da porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılımına her zaman özen gösterilmelidir.

KURBAN ETİ NASIL TÜKETİLMELİ?

Kırmızı et; iyi kalite hayvansal proteinin yanı sıra, demir, çinko, fosfor, magnezyum mineralleri ile B12, B6, B1 ve A vitaminleri içermektedir. Etler sindirimi zor olan besinlerdir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar. Bu nedenle özellikle mide-bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında en az 24 saat beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmelidir. Etler mangal yapılacaksa; kömürleşecek şekilde kızartılmaması gerekir kömürleşen etler her zaman kanser riski taşır.  Etin ateşe yakın olması B1, B12, folik asit gibi vitaminlerin kaybına yol açmaktadır.

KURBAN ETLERİNİ NASIL PİŞİRMELİYİZ?

Eti  pişirime yöntemi olarak  haşlama ve ızgara gibi sağlıklı yöntemler tercih edilmeli, çok yüksek ısıl işlem ve  kızartma yöntemi gibi pişirme yöntemlerinden uzak durulmalıdır.

Et yemekleri kendi yağı ile pişirilmeli ve ilave yağ eklenmemelidir.Özellikle kuyruk yağı veya tereyağının kullanılmasından kaçınılmalıdır. Etler, C ve E vitaminini içermezler. Bu nedenle etlerin mutlaka sebzelerle birlikte pişirilmesi veya etlerin yanında C vitamininden zengin sebze/salata/ taze sıkılmış meyve sularının tüketilmesi oldukça önemlidir. Bu yöntem hem besin çeşitliliğinin sağlanmasını sağlar hem de sebzelerde bulunan C vitamini, demirin emilimini arttırır.

ETİ NASIL SAKLAYALIM?

Etler; büyük parçalar şeklinde değil ancak kıyma, kuşbaşı gibi küçük parçalara ayrılıp, tek pişirimlik miktarlara bölünüp, buzdolabı poşetlerine koyularak buzdolaplarının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Buzdolabında -2 santigrat derecede 1-2 hafta, derin dondurucuda ise -18 santigrat derecede daha uzun süre etler saklanabilmektedir.”

 

“GİRESUNSPOR HAK ETTİĞİ YERDE”

“BİR ÖZÜR BEKLİYORUM”

SAĞLIK-SEN; “HAKKIMIZI İSTİYORUZ”

FINDIK HASADI İÇİN FİYAT HARİÇ HER ŞEY HAZIR!

FERRERO'DAN FINDIK BİLDİRGESİ!

HABER GÜNDEMİ

“GİRESUNSPOR HAK ETTİĞİ YERDE”

“BİR ÖZÜR BEKLİYORUM”

SAĞLIK-SEN; “HAKKIMIZI İSTİYORUZ”

FINDIK HASADI İÇİN FİYAT HARİÇ HER ŞEY HAZIR!

FERRERO'DAN FINDIK BİLDİRGESİ!

TÜRKİYE 76.'SI, SAYISALDA GİRESUN İL BİRİNCİSİ

ÖNCE TAHSİS, SONRA MÜZE

AÇLIK SINIRI 2 BİN 903, YOKSULLUK SINIRI 9 BİN 457 LİRA!

“KOCA DEVLET KURUMU BİR AVUÇ TEFECİNİN OYUNCAĞI OLMUŞTUR”

“KİMSEDEN KORKMADIK, KORKMUYORUZ”