GÜNDEM

GÜNDEM Haberleri

KURAKLIK RİSKİNE KARŞI İÇME SUYUNA ÖNEMLİ YATIRIM!

18.01.2021 18:55
KURAKLIK RİSKİNE KARŞI İÇME SUYUNA ÖNEMLİ YATIRIM!

Başkan Şenlikoğlu, kuraklığın görülmesiyle birlikte ileriki dönemlerde su sıkıntısının yaşanmaması için yeni içme suyu kuyularını açıp devreye soktuklarını belirterek: “Yaptığımız bu çalışmayla birlikte kesintiler en aza inecek. Kuraklık tehdidine karşı hazır olmalıyız ve bunu gerçekleştiriyoruz” dedi.


 

Giresun Belediye Başkanı Ayetkin Şenlikoğlu, Giresun’a hizmet için nasıl başladılar öyle çalışmaya devam ettiklerini kaydetti.  Başkan Şenlikoğlu düzenlediği basın toplantısında 2020 yılı çalışmalarını değerlendirerek, 2021 yılına dair yatırım ve projeler hakkında bilgi verdi.

Geçmiş belediye yönetimden kalan 270 milyon liralık borç yüküne rağmen yüksek maliyetli yatırım ve projelere imza attıklarını ifade eden Başkan Şenlikoğlu, “Giresun Belediyesinin şu anda toplam 270 milyon TL borcunun bulunduğunu ve bunun da bir yapılandırma sürecinde olduğunu belirterek: “Biz şu an, işlerimizi nasıl çevirebiliriz onun hesabındayız.  Borç var hizmet edemiyoruz diye bir düşüncemiz yok. Borç yapılır, önemli olan bu borcun karşılığının da olması. Yani borçla ne hizmet yapıldığı, biz bu gözle bakıyoruz” dedi.

ALT VE ÜSTYAPIYA CİDDİ YATIRINLAR YAPILDI

Özellikle altyapı ve üst yapıya çok ciddi yatırımlar yaptıklarını vurgulayan Şenlikoğlu, hedefleri doğrultusunda 1,5 yıllık süreci geride bıraktıklarını belirtti.

Bu yıl da önemli projeleri hayata geçirmeyi arzu ettiklerini dile getiren Şenlikoğlu, kent girişi ve içme suyu sorunlarının çözümü için de çalışmaların devam ettiğini aktardı.

MİLLET BAHÇESİNİN İHALESİ KISA SÜREDE YAPILACAK

Daha yaşanabilir bir Giresun'u amaçladıklarını vurgulayan Şenlikoğlu, Giresun Atatürk Stadına yapımı planlanan Millet Bahçesinin ihalesinin kısa süre sonra gerçekleştirileceğini, yine kentte içerisinde balık halinin de yer alacağı bir ticaret merkezi yapımını planladıklarını aktardı.

Giresunlu ‘ya vermiş oldukları tüm vaatleri yerine getireceklerini ve bunların bir bölümünü hayata geçirdiklerini kaydeden Başkan Şenlikoğlu, projeleri üç ana başlık altında değerlendirerek şu bilgileri verdi:

TAMAMLANAN PROJELERİMİZ VE ÇALIŞMALARIMIZ:

Bulancak durağı ve şehir girişi projesi, sahil yolu ve meydan aydınlatma projesi, şehrin doğu ve batısına tothem, İnönü Caddesi düzenleme ve aydınlatma, Ay-Yıldız ışıklandırma direği, Karayolları yan yol devri, plajların devri, sahilde bulunan sportif ve sosyal alanların Belediyeye devri, Fındığın Başkenti Anıtı (şehir girişi),Valilik önü Ay-Yıldız anıtı, Belediyeye kazandırılan araç filosu, Belediyeye kazandırılan proje hibeleri, Teyyaredüzü büyük park, ihtiyaç sahiplerini nakdi, erzak, kırtasiye, ulaşım ve yakacak yardımı, sosyal market, peyzaj düzenlemeleri (dekoratif büyük çiçeklikler), şehir genelinde üst ve altyapı çalışmaları, jeoradar ile şehrin altyapısının röntgeninin çekilmesi, kültür, sosyal ve sanatsal faaliyetler (Ramazan İftarı, sokak basketbolu, plaj futbolu, yazlık sinema, kitap okuma, kitap fuarı), evde bakım ve sağlık hizmetleri, sportif projeler (minikler futbol okulu, erkekler ve kızlar altyapı basketbol okulu), Kale aydınlatma ve çevre düzenlemesi, Doğu ve Batı’dan görünen Giresun yazısı, tam donanımlı kombine vidanjör, 2020 yaz dönemi boyunca 30 bin ton asfalt serimi, Nihatbey Caddesi yenileme (altyapı, asfalt kaldırım, ışıklandırma).

DEVAM EDEN PROJELERİMİZ VE ÇALIŞMALARIMIZ:

İlk çöp alanının kaldırılmasıyla birlikte aynı yere regreasyon alanı, oto galericiler sitesi, 3 milyonluk asbest altyapı çalışması, Özel İdare binası (yeni Belediye binası) tadilat, Keşap Durağı İle Alpaslan Caddesi cephe giydirme, Gedikkaya cam teras, plajlar bölgesinde düzenleme, Giresun mekan (Belediye sosyal tesisi), Aksu Mahallesi bilgi evi projesi, üreten kadın güçlü kadın projesi (yöresel pazar), Spor Toto başkanlığında 4 adet semt sahası, Cumartesi pazarı projesi.

HAZIRLIK AŞAMASINDA OLAN PROJELERİMİZ:

Dal-Çık projesi, millet bahçesi projesi, İkisu bölgesinden sağlanacak olan 50 yıllık içme suyu projesi TOKi arazilerinden Belediyeye devirler (yeni hizmet alanları), Avrupa birliği hibe – biyolojik arıtma tesisi, Doğu ve Batı fındık hali projesi, Küçükköy Mahallesinde TOKi’den alınan 56 dönümlük araziye ticaret merkezi (yaş sebze hali, fındık hali, inşaat malzemeleri satışları vb.), Uzuncakumbölgesine Karadeniz’in en büyük balıkçı barınağı ve su ürünleri merkezi, bisiklet yolu, kentsel dönüşüm.

SU SIKINTISI YAŞANMAYACAK

Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, kuraklığın görülmesiyle birlikte ileriki dönemlerde su sıkıntısının yaşanmaması için yeni içme suyu kuyularını açıp devreye soktuklarını belirterek: “Yaptığımız bu çalışmayla birlikte kesintiler en aza inecek. Kuraklık tehdidine karşı hazır olmalıyız ve bunu gerçekleştiriyoruz.” dedi.

LİMANIN İŞLETİLMESİNE KARŞI DEĞİLİM

Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Başkan Aytekin Şenlikoğlu: “Limandaki siloların yıkımı için Sayın Cumhurbaşkanımız son talimatı vermiş ve ‘silolar yıkılacak’ demiştir. Bu doğrultuda süreç kurumlar arasındaki görüşmeler bazında devam etmektedir. Şunu özellikle belirtmek istiyorum ki, ben limanın işletilmesine karşı değilim. Sıkıntı şehrin önünün kapanmış olmasıdır. Bu durum insanları etkiliyor. Bu siloların yapılmaması lazımdı, şimdi de yıkılması lazım. İşletmeci firma silolar için bir formül bulabilir, liman dışında başka bir bölgeye yapabilir.” diye konuştu.

Belediyenin borcu 270 milyon TL Yine bir başka soruyu da cevaplayan Şenlikoğlu, Giresun Belediyesinin şu anda toplam 270 milyon TL borcunun bulunduğunu ve bunun da bir yapılandırma sürecinde olduğunu belirterek: “Biz şu an, işlerimizi nasıl çevirebiliriz onun hesabındayız.  Borç var hizmet edemiyoruz diye bir düşüncemiz yok. Borç yapılır, önemli olan bu borcun karşılığının da olması. Yani borçla ne hizmet yapıldığı, biz bu gözle bakıyoruz.” şeklinde konuştu.

Başkan Şenlikoğlu, kültür merkezi ihtiyacını gidermek için, Atatürk Lisesi’nin bulunduğu alana Kültürhan projesi uygulanacağını ve konuyu takip ettiklerini vurguladı. Şenlikoğlu, şehrin en büyük probleminin başında imar geldiğini bildirerek: “Geriye yönelik yapacak bir şeyimiz yok. Ancak kendi dönemimizde en fazla dikkat edeceğimiz konulardan birisi imar olacaktır.” dedi.

 

İstanbul Atlas Üniversitesi 80 Öğretim Üyesi alıyor

Vezirköprü'de 66 adet taşınmaz ihale ile kiraya verilecek

Ankara'da 33 adet gayrimenkulün satış ihalesi yapılacak

“HEDEFLEDİĞİMİZ NOKTAYA ULAŞACAĞIZ”

BATI BÖLGESİNE İTFAİYE MERKEZİ KURULDU

HABER GÜNDEMİ

GİRESUN İÇİN SERBEST BÖLGE ÇAĞRISI

“HEDEFLEDİĞİMİZ NOKTAYA ULAŞACAĞIZ”

BATI BÖLGESİNE İTFAİYE MERKEZİ KURULDU

SP'DEN “HAYATA DEĞER KATAN KADINLAR” ÖDÜLÜ

EFSANE ‘GELİN KAYASI' VE ÇEVRESİ TEMİZLENDİ

SERBEST KALMASINA İTİRAZ!

BİR MAHALLE İLE BİR BİNA KARANTİNAYA ALINDI

T.C. GİRESUN İCRA DAİRESİ

ARTAN GÜBRE FİYATLARINA TEPKİ!

DOĞA KOLEJİ BURSLULUK SINAVINI YÜZ YÜZE YAPIYOR