GÜNDEM

GÜNDEM Haberleri

GİRESUN'DAN 2020’DE 266 MİLYON DOLARLIK İHRACAT GERÇEKLEŞTİRİLDİ

20.04.2021 16:37
GİRESUN'DAN 2020’DE 266 MİLYON DOLARLIK İHRACAT GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Giresun'a 3. organize sanayi bölgesi, güney çevre yolu ve demir yolu projelerinin mutlaka kazandırılması gerektiğini belirten Giresun TSO Başkanı Çakırmelikoğlu, "O zaman Giresun'un ülkemizin milli ekonomi seferberliğine ihracat rakamları ile daha fazla katkı sağlayacağı bilinmelidir” açıklamasında bulundu.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, verilere göre 2020 yılının 2019 yılına göre ihracatta yaşanan artışı değerlendirdi.

Giresun’un 2019 yılında 234 milyon dolarlık ihracata karşılık 2020 yılında 266 milyon dolar ihracat geliri elde ettiğine dikkat çeken Çakırmelikoğlu;“İhracat verilerini incelediğimizde artışın 2021 yılında da sürdüğünü görmekteyiz. AB ülkeleri (Almanya, İtalya, Hollanda, İsviçre) yoğunluklu ihracatta ilimiz, fındık ve mamulleri, savunma ve havacılık sanayi, makine ve aksamları ile içecek, meyve ve sebze mamulleri ağırlıklı ürün konsepti ile ön plana çıkmaktadır.2020 yılının mart ayında 22 milyon dolar ihracata karşılık 2021 yılı mart ayında ise 28 milyon dolar ihracat gerçekleştirilmiştir” dedi.

Pandemi şartlarına rağmen iyi bir ihracat ivmesi yakalandığına işaret eden Giresun TSO Başkan Çakırmelikoğlu; “Her zaman belirttiğimiz gibi yıllık artan oranlar ile ihracat hedeflerini tek tek yakalıyoruz. Dünyayı etkileyen covid-19’a rağmen elini taşın altına koyarak ilimize, ülkemize katma değer sağlayan başta işverenlerimiz olmak üzere katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz. Günümüzde üretim ve istihdam sağlamak, üstüne üstlük bölgemizden ihracat yapabilmek kolay değildir. İhracatın kalkınmada ne denli önemli bir faktör olduğunun bilincindeyiz. İhracatta bulunduğumuz konum yeterli mi, tabi ki değil. Giresun milyar dolarlık ihracat yapabilecek potansiyel ve enerjiye sahip iken bazı kamu yatırımlarının bağlayıcılığı da göz ardı edilmemelidir. Bu bakımdan Giresun’a 3. OSB, Giresun Güney Çevre Yolu ile demiryolu yatırımı mutlak kazandırılmalıdır. O zaman asırlık Giresun İlinin ülkemizin milli ekonomi seferberliğine ihracat rakamları ile daha fazla katkı sağlayacağı bilinmelidir” dedi.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilimizin ihracatını destekleyici unsurların her an aktif olarak çalıştığına vurgu yapan Çakırmelikoğlu şunları aktardı;

“İhracatın artırılmasına yönelik onlıne eğitimler başta olmak üzere, ihracat destek merkezi firmalarımızın her daim yanında hizmet vermektedir. Teknik destek çalışmalarının yanı sıra ihracat artışının en önemli olduğu ihracat kalemlerinin tedariki, üretimi ve pazarlanmasıdır. Bu bakımdan hammadde sorunu yaşamayan ilimizin üretim argümanlarını artırması için olanaklar eşitlendirilmesi şarttır.”

TARİHİ ÖYKÜ

ŞAMPİYONLUK TURU

RADYOTERAPİ CİHAZI HİZMETE HAZIR!

GİRESUN'DA GÜNLÜK VAKA SAYISI İKİLİ RAKAMA DÜŞTÜ!

‘14 MAYIS ECZACILAR GÜNÜ' ÖNCESİ, ECZACILARDAN ÇAĞRI!

HABER GÜNDEMİ

TARİHİ ÖYKÜ

ŞAMPİYONLUK TURU

RADYOTERAPİ CİHAZI HİZMETE HAZIR!

KUDÜS ÖZGÜR OLANA DEK SES VER!

GİRESUN'DA GÜNLÜK VAKA SAYISI İKİLİ RAKAMA DÜŞTÜ!

‘14 MAYIS ECZACILAR GÜNÜ' ÖNCESİ, ECZACILARDAN ÇAĞRI!

İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELER UNUTULMADI

2020 YILI REKOLTESİNİN 495 BİN TONU ALINIP, SATILDI!

KAMYONET KONTROLDEN ÇIKTI: 2 YARALI!

SÜS HAVUZUNUN KABLOLARINI ÇALDILAR!