GÜNDEM

GÜNDEM Haberleri

FINDIK HASADI İÇİN FİYAT HARİÇ HER ŞEY HAZIR!

29.07.2021 17:30
FINDIK HASADI İÇİN FİYAT HARİÇ HER ŞEY HAZIR!

Giresun’da 2021 yılı fındık hasadı için her şey hazır. Giresun’da fındık hasat tarihleri, fındık toplama ücretleri ve ikinci kez yapılan rekolte tespit çalışması tamamlandı. Giresun’a Doğu ve Güney Doğu illerinden gelecek olan mevsimlik işçilerin konaklama alanı ise hazır hale getirildi. Geriye sadece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması beklenen TMO’nun fındık alım fiyatı kaldı.

TAHMİNİ REKOLTE DEĞİŞMEDİ: GİRESUN 83 BİN TON CİVARINDA!

Türkiye’de fındık tarımı yapılan 16 ilde, ihracatçı birlikleri tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı’na yapılan itiraz sonucu ikinci kez çotanak sayımına göre yapılan tahmini rekolte çalışması tamamlandı. Edinilen bilgiye göre, İl Tarım ve Orman Müdürlüklerince oluşturulan komisyonlarca yapılan rekolte tespit çalışmasına göre, ikinci çotanak sayımının da aynı oranda belirlendiğini öğrenildi. Giresun’da birinci sayımda olduğu gibi, ikinci sayımda da 2021 tahmini fındık rekoltesinin 83 bin ton olarak belirlendiğini kaydedildi.

GİRESUN’DA FINDIK HASADI 7 AĞUSTOS’TA BAŞLAYACAK

Giresun’da fındık hasadı sahil kesimlerinde 7, orta kesimlerde 14, yüksek kesimlerde ise 21 Ağustos'ta başlanacak.

FINDIK TOPLAMA ÜCRETİ ASGARİ 120 LİRA!

Giresun'da fındık toplama işinde çalışacak işçilerin günlük yevmiyesinin ise asgari 120 lira olarak belirlendiği bildirildi. Fındık toplama işinde çalışabilme kriterlerine uygun işçilere, yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın, yemek işverene ait ise günlük 120 lira, yemeğin işçilere ait olması durumunda ise 135 lira yevmiye ödenmesinin kararlaştırıldığı ifade edildi.

Açıklamada, fındık ayıklama işinde kullanılan patoz makinesinin saat ücretinin de 250 lira olarak belirlendiği, fındıkların taşınması işinde çalışacak çuvalcılara ise yemek işverene aitse günlük 145 lira, işçiye aitse 165 lira ödeneceği kaydedildi.

AK PARTİ İL BAŞKANLARININ KÜMBET ÇIKARMASI

MEB OKULLARI YARDIMCI KAYNAKLAR KONUSUNDA UYARDI

YENİ BİR SAYFA AÇALIM

NE DAKİK ADAMSIN CÜNEYT!

DOKAP PROJELERİ İSTİŞARE EDİLDİ

HABER GÜNDEMİ

AK PARTİ İL BAŞKANLARININ KÜMBET ÇIKARMASI

MEB OKULLARI YARDIMCI KAYNAKLAR KONUSUNDA UYARDI

YENİ BİR SAYFA AÇALIM

DOKAP PROJELERİ İSTİŞARE EDİLDİ

TUĞGENERAL KÖROĞLU'NA GÖREVİNDE BAŞARILAR DİLEDİ

2 BİN 350 ÜRETİCİYE 80 MİLYON LİRA ÖDEME YAPILDI!

COVİD-19'DAN YAKINLARINI KAYBEDENLERE PSİKOSOSYAL DESTEK

DOĞU KARADENİZ'İN YEŞİL KARINCALARI!

YAYLALARA KAR YAĞDI!

SAĞLIK İL MÜDÜRÜ BULUT, ANNE ADAYLARINA AŞI ÇAĞRISI YAPTI