EKONOMİ

EKONOMİ Haberleri

Kokulu üzüm üretimi artırılacak

22.02.2019 16:25

Giresun’da yerel çeşitlerin gen kaynaklarının korunması amacıyla kokulu üzüm fidanı dağıtıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Angın, Giresun’da kokulu üzüm üretimini artırmak ve gen kaynaklarının korunabilmesi için üreticilere fidan dağıttıklarını bildirdi. Üreticilere bin adet kokulu üzüm fidanı dağıtıldığını açıklayan Angın, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce yürütülen, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından finanse edilen, Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP) kapsamında; yöresel çeşitlerimizden kokulu üzümünün bölgemizde devamlılığının sağlanması ve gen kaynağının korunması amacıyla geleneksel yetiştiriciliği yapılan bölgelerimizde 1.000 adet fidan dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Bölgemizde yapılan kokulu üzüm yetiştiriciliği, çoğunlukla fındık bahçeleri içerisinde genellikle kızılağaç gibi yüksek ağaçlara sarılı olarak düzensiz şekilde yapılmaktadır. Elde edilen üzümler taze olarak tüketimi yanında pekmez ve şıra yapımında kullanılmaktadır. Bu üzümden yapılan pekmezler ve şıralar yöresel pazarlarda oldukça rağbet görmektedir. Kokulu üzümün sağlık yönünden çeşitli faydaları da bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuştur. Buna karşın son yıllarda özellikle fındık bahçelerinde bulunan asma sarılı ağaçların ve üzüm asmalarının ekonomik ömrünü tamamlaması veya kesilmesi ile yöremize özgü olan kokulu üzüm asmalarının sayısı giderek azalmaktadır” dedi.

Kokulu üzümün üreticilere ek gelir sağlayacağını belirten Angın şunları kaydetti;

“Fındık Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalarda elde edilen suda çözülebilir kuru madde miktarı yüksek, meyveleri iri, yüksek kaliteli ve verimli üzüm fidanlarının dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Proje ile birlikte kokulu üzümün ağaçlara sarılmadan telli terbiye ve pergola sistemlerinde tekniklerine uygun olarak yetiştirilmesi konusunda eğitim verilerek daha az masraf ve emek harcanarak verimli ve kaliteli ürün elde edilmesi hedeflenmiştir.

Proje kapsamında dağıtılan fidanlar ile bölgemizde yetiştiriciliği giderek azalmakta olan yerel çeşitlerimizden kokulu üzümün gen kaynaklarının korunması sağlanacaktır. Yöresel pazarlarda rağbet gören kokulu üzümden elde edilen pekmez ve şıra üretimi artırılarak, Giresunlu çiftçilerimizin gelir kaynakları çeşitlendirilecektir.”

GİRESUNSPOR İÇİN HAYIRLISI OLSUN

KAÇMAZ VE TÜTÜNCÜ'DEN DESTEK!

HER ŞEY DAHA YEŞİL VE GÜZEL BİR GİRESUN İÇİN

ORHANİYE KÖYÜ'NDE KARANTİNA!

KÖPRÜ VE MENFEZ TIKANMALARINA GEÇİRGEN BENTLİ ÇÖZÜM

HABER GÜNDEMİ

GİRESUNSPOR İÇİN HAYIRLISI OLSUN

BEREKETLİ OLSUN…

SURİYE UYRUKLU ÇOCUK BOĞULDU!

HER ŞEY DAHA YEŞİL VE GÜZEL BİR GİRESUN İÇİN

“FINDIK HASADI İLE İLGİLİ TÜM ÖNLEMLER ALINDI”

BÜYÜK BÜTÜNLÜK

MUHTARLARDAN ŞENLİKOĞLU'NA TEŞEKKÜR

COVİD-19'A KARŞI SIKI DENETİM!

ÜRETİCİLERE 200 GİRESUN EKOTİPİ ANA ARI DAĞITILDI

FINDIK ÜRETİCİSİ MUTLU, MESUT…